Visit UI

Learn about the many reasons the University of Idaho could be a perfect fit for you. Schedule Your Visit

Student Life

Fill your college experience with memories and connections that will define you as an individual and empower you for a lifetime. Explore

Parent Newsletter

Keep up on campus events and information involving your Vandal student. Sign Up

UI Retirees Association

UIRA has a membership of nearly 500 from every part of the University. Join Today

University of Idaho Extension Directory

Extension Administration
  Email Phone Fax
Barbara Petty, Director Extension, Assoc Dean CALS 208-885-5883 208-885-6654
AgSci Bldg Rm 52, 875 Perimeter Dr. MS 2338
Moscow, ID 83844-2338
County Offices
  Email Phone Fax
University of Idaho Extension, Ada County 208-287-5900 208-287-5909
5880 Glenwood St.
Boise, ID 83714-1342
Ariel Agenbroad, Area Extension Educator-Food Systems & Small Farms  
Susan Bell, Horticulture/Master Gardner  
Ruth Givens,  
Dianne Hobbs, 4-H Secretary, p/t  
Sendy Martinez, FCS Program Coordinator  
Kristi Mire, 4-H Program Specialist  
Bridget Morrisroe-Aman, Extension Educator - FCS  
Sue Schultze, Admin Asst  
Jean Spinazola, Master Gardener Assistant  
Eileen Stachowski, Program Coordinator  
Megan Sutton, Master Gardener Assistant  
Allen Taggart, Extension Educator - 4-H YD  
Liliana Vega, Extension Educator - 4-H YD  
Christiane Williamson, Extension Educator - FCS Financial Mgmt  
University of Idaho Extension, Adams County 208-253-4279
P.O. Box 43, Courthouse, 203 S. Galena
Council, ID 83612
Tyanne Roland, Extension Educator  
Nikki Zielinski, Admin. Assistant  
University of Idaho Extension, Bannock County 208-236-7310 208-236-7316
10560 N. Fairgrounds Rd.
Pocatello, ID 83201
Amber Benson, 4-H Service Assistant  
Erryn Bregante, Scanning Coord-Eat Smart Idaho  
Nikki Dalton, Extension Educator - 4-H YD  
J Reed Findlay, Extension Educator - Horticulture & Forages  
Teri Johnson, Sr Office Administrator  
JoLynn Larsen, Admin Specialist - 4-H Secretary  
Robert Pitman, Horticultural Service Assistant  
Becky Woodhouse, Eat Smart Idaho Program Coordinator  
University of Idaho Extension, Bear Lake County 208-847-0345 208-847-0344
21620 US Hwy 30
Montpelier, ID 83254
Kathleen Davidson, p/t 4-H Program Assistant  
Ben Eborn, Area Extension Economist  
Steve Harrison, Extension Educator - Farm Mgmt  
Les Nunn, Extension Educator - Livestock/Comm Dev  
Maryanne Stevens, 4-H Program Assistant  
Cindy Teuscher, Office Admin  
University of Idaho Extension, Benewah County 208-245-2422 208-245-0604
701 W. College Ave., Suite LL2
St. Maries, ID 83861
Rhonda Amy, Admin Sec  
Gail Silkwood, Extension Educator  
University of Idaho Extension, Bingham County 208-785-8060 208-785-2511
412 W. Pacific St.
Blackfoot, ID 83221-1726
Julie Buck, Extension Educator - FCS  
Krista Cernyar, Office Admin  
J Reed Findlay, Extension Educator  
Meranda Small, Extension Educator - Livestock/4-H YD  
Heather Strupp, p/t 4-H Administrative Assistant  
Debbie White, 4-H Program Coordinator  
University of Idaho Extension, Blaine County 208-788-5585 208-788-5587
302 1st Avenue South
Hailey, ID 83333
Sarah Busdon, Admin Asst  
Lauren Golden, Alfalfa Mgmt  
Kathi Kimball, 4-H Program Coord  
University of Idaho Extension, Bonner County 208-263-8511 208-263-6191
4205 N. Boyer
Sandpoint, ID 83864
Jennifer Jensen, Extension Educator - Horticulture  
Suzanne Sawyer, 4-H Program Coordinator  
Patti Speelmon, Office Assistant  
University of Idaho Extension, Bonneville County 208-529-1390 208-529-1391
2925 Rollandet
Idaho Falls, ID 83402-4654
Monica Allen, Horticulture Aide  
Leslee Blanch, p/t FCS Facilitator  
Cheryl Carter, FCS Secretary  
Jamine Coleman, 4-H Secretary  
Wayne Jones, Potato/Urban Hort  
Alaena Wilfong, Extension Educator - 4-H YD  
University of Idaho Extension, Boundary County 208-267-3235 208-267-3056
6447 Kootenai, P.O. Box 267
Bonners Ferry, ID 83805
Debbie Higgins, 4-H Coordinator  
Kathleen Painter, Extension Educator - Agriculture  
Sheila Pruitt, Secretary  
Amy Robertson, Extension Educator-FCS/4-H YD  
Angela Tucker, Bookkeeper  
University of Idaho Extension, Butte County 208-527-8587 208-527-3036
P.O. Box 832, (159 N Idaho St)
Arco, ID 83213-0832
Brad Gamett, Extension Educator - Ag & Community Dev  
Jarrie Schaefer, Extension Assistant  
Lindsey Snyder, 4-H Program Assistant  
University of Idaho Extension, Camas County 208-764-2230 208-764-2454
PO Box 130, Courthouse (Main Street)
Fairfield, ID 83327-0429
Connie Funkhouser, Office Admin and 4-H Prog Asst  
University of Idaho Extension, Canyon County 208-459-6003 208-454-6349
501 Main Street
Caldwell, ID 83605
Jackie Amende, Extension Educator - FCS  
Debby Lea Clancy, Sr Customer Service  
Rich Guggenheim, Extension Educator-Horticulture  
Diana Hoffman, Sr Customer Service Rep  
Tina Holmquist, 4-H Prog Coord  
Carrie Johnson, Extension Educator - 4-H YD  
Debbie Lowber, Office Admin  
Jerry Neufeld, Crops, Irrigation Mgmt  
Dian Roberson, Horticulture Assistant  
University of Idaho Extension, Caribou County 208-547-3205 208-547-4696
53 East 1st South
Soda Springs, ID 83276-1480
Lisa Barfuss, 4-H Program Coord  
Sharlene Simons, Office Admin and 4-H  
University of Idaho Extension, Cassia County 208-878-9461 208-878-7862
1459 Overland Ave., Room 4
Burley, ID 83318-2189
Debi Barnes, Office Admin  
Rosie Davids, 4-H Program Coordinator  
Dena Jarolimek, Administrative Assistant  
Joel Packham, Ext Ed - Crops, Farm Bus. Mgmt.  
Grace Wittman, Extension Educator - FCS/4-H YD  
University of Idaho Extension, Clark County 208-374-5405 208-374-5705
P.O. Box 65, Courthouse (420 W. Main)
Dubois, ID 83423-0065
Joseph Sagers, Extension Educator - Agronomy  
Laurie Small, Office Admin and 4-H  
University of Idaho Extension, Clearwater County 208-476-4434 208-476-4111
2200 Michigan
Orofino, ID 83544-9010
Meladi Page, Office Admin  
Erin Rodgers, 4-H Program Manager  
Bill Warren, Extension Educator  
University of Idaho Extension, Coeur d'Alene Reservation Program 208-686-1716 208-686-3021
P.O Box 289 (401 Annie Antelope Drive)
Plummer, ID 83851
Yolanda Bone, Program Coordinator  
Cheryl Lockard, 4-H Prog Asst  
University of Idaho Extension, Custer County 208-879-2344 208-879-5420
P.O. Box 160 (411 Clinic Rd.)
Challis, ID 83226-0160
Sarah Baker, Extension Educator - Beef & Range Mgmt  
University of Idaho Extension, Elmore County 208-587-2136 ext 509 208-587-2137
535 E. Jackson
Mountain Home, ID 83647
Nadine Cook, 4-H Program Assistant  
Renee Forsberg, Program Assistant  
Sylvia "GG" Gilliland, Office Support  
Dave Humpherys, Weed Control  
Brad Stokes, Extension Educator - Cropping Systems  
University of Idaho Extension, Fort Hall Reservation Program 208-236-1046 208-238-8018
PO BOX 306, Pima Dr. Bldg. #7
Fort Hall, ID 83203-0306
Nola Cates, 4-H Program Assistant  
Danielle Gunn, Beef/Range  
University of Idaho Extension, Franklin County 208-852-1097 208-852-2812
561 W. Oneida
Preston, ID 83263-1293
Tina Beckstead, 4-H Assistant  
Jennifer Harris, Administrative Assistant  
Stuart Parkinson, Crops/Hort  
Laura Sant, Nutrition/4-H  
Ashley Seamons, Administrative Assistant  
University of Idaho Extension, Fremont County 208-624-3102 208-624-1527
19 W. 1st N.
St. Anthony, ID 83445
Brenda Belew, Administrative Assistant  
Lance Ellis, Extension Educator - Ag  
Dana Miller, 4-H Program Coord/Office  
Jennie Murri, Administrative Assistant  
University of Idaho Extension, Gem County 208-365-6363 208-365-1235
2199 S. Johns Ave.
Emmett, ID 83617-9496
Trey Mallory, 4-H Program Coordinator  
Rikki Ruiz, Extension Educator - Livestock/4-H YD  
Roslyn Sparks, Ext/4-H Assistant  
University of Idaho Extension, Gooding County 208-934-4417 208-934-4092
203 Lucy Lane
Gooding, ID 83330-1178
Mario de Haro Marti, Extension Educator  
Cindy Kinder, Extension Educator - 4-H and Livestock  
University of Idaho Extension, Idaho County 208-983-2667 208-983-0251
320 W. Main, Room 3
Grangeville, ID 83530
James Church, Beef  
Susie Heckman, 4-H Coordinator  
Kirstin Jensen, Extension Educator  
Alana Lyons, Admin Sec  
University of Idaho Extension, Jefferson County 208-745-6685 208-745-6686
243 East Fremont
Rigby, ID 83442
Lorie Dye, Family Relations and 4-H  
Ruth Hale, Office Manager  
Amanda Hickman, 4-H Assistant Coordinator  
Sue Walker, 4-H Program Coordinator  
University of Idaho Extension, Jerome County 208-324-7578 208-324-7562
600 2nd Ave W
Jerome, ID 83338
Steve Hines, Extension Educator  
Gretchen Manker, Extension Educator - FCS  
Tina Miller, 4-H Program Coord  
Shawna Orgill, Admin Assist  
University of Idaho Extension, Kootenai County 208-446-1680 208-446-1690
1808 North 3rd. Street
Coeur d'Alene, ID 83814-3407
Teresa Balderrama, Program Specialist  
Michal Bennett, Administrative Assistant  
Kara Carleton, Coordinator, Master Gardener Program  
Kirk David, Forestry Associate  
Madeline David, Forestry Associate  
Kali Gardiner, ENP Coordinator  
Lindy Harwood, Admin Secretary  
Shelly Johnson, Nutrition/ENP  
Chris Schnepf, Panhandle Area Forester  
Sharla Wilson, Extension Educator - 4-H Youth Development  
University of Idaho Extension, Latah County 208-883-2267 208-882-8505
200 S. Almon Street, Suite 201
Moscow, ID 83843-2898
Jessica Briely, Eat Smart Idaho Nutrition Advisor  
Kelli Loftus, Assoc Ext Ed, 4-H/Youth Dev  
Lana Lusco, Afterschool Coordinator  
Iris Mayes, Extension Educator  
Rachel Rausch, Office & Program Coordinator  
Karen Richel, Extension Educator/FCS  
University of Idaho Extension, Lemhi County 208-756-2815 208-756-6915
200 Fulton, Suite 202
Salmon, ID 83467
Bev Hall, 4-H Assistant  
Katie Hoffman, Extension Educator - FCS  
Susie Martinez, Office Manager  
Shannon Williams, Beef, Ranch Mgmt, Youth  
University of Idaho Extension, Lewis County 208-937-2311 208-937-9605
510 Oak St., Rm. 6
Nezperce, ID 83543
Kenneth Hart, Farm Mgmt, Crop Mgmt  
Cindy Nelson, Office Secretary  
Julia Stapleton, Office Manager/4-H Program Manager  
University of Idaho Extension, Lincoln County 208-886-2406 208-886-2407
201 S. Beverly St.
Shoshone, ID 83352-0608
Mashelle Barlow, Ext Assistant  
Karen Tippens, Administrative Assistant  
Carmen Willmore, Extension Educator - Livestock & Forages  
University of Idaho Extension, Madison County 208-356-3191 208-359-3286
Courthouse, P.O. Box 580 (134 E. Main St.)
Rexburg, ID 83440-0580
Kandee Boice, 4-H Program Assistant  
Patricia Cook, Ofc Mgr/Sec  
Lance Hansen, Extension Educator - FCS Finance  
Jon Hogge, Ag Extension Educator  
University of Idaho Extension, Minidoka County 208-436-7184 208-436-6889
85 East Baseline
Rupert, ID 83350-1608
Jeni Bywater, 4-H Program Coord  
Rebecca Hutchings, Extension Educator - 4-H YD/FCS  
Mitzi Ramsey, Administrative Assistant  
Jason Thomas, Extension Educator - Irrigated Cropping Systems  
Seresa Wayment, Eat Smart Idaho Nutrition Advisor  
University of Idaho Extension, Nez Perce County 208-799-3096 208-799-3054
1239 Idaho Street
Lewiston, ID 83501
Mary Busch, Horticulture  
Lynn Craig, 4-H Coordinator  
Doug Finkelnburg, Extension Educator - Area Cropping Systems  
Judy Floch, 4-H Program Coordinator  
Kathleen Tifft, Aging Issues/Comm Development  
University of Idaho Extension, Nez Perce Reservation Program 208-621-3514 208-843-7391
P.O. Box 365, 99 Agency Road
Lapwai, ID 83540
Danielle Scott, Assoc. Extension Educator - 4H YD/Agriculture  
University of Idaho Extension, Oneida County 208-766-2243 208-766-2244
30 North 1st West
Malad, ID 83252-8553
Sherry Moeller, 4-H Program Assistant  
Jacob Rickman, Extension Educator - 4-H YD/Animal Science  
Janice Vaughan, Office Admin  
University of Idaho Extension, Owyhee County 208-896-4104 208-896-4105
P.O. Box 400 (238-8th Ave. West)
Marsing, ID 83639
Patricia Daughdrill, Nutrition Advisor  
Surine Greenway, Extension Educator - FCS  
K. Scott Jensen, Range Mgmnt  
Kate Showalter, Office & 4-H YD  
Janelle Thompson, 4-H Program Coordinator  
University of Idaho Extension, Payette County 208-642-6022 208-642-6034
P.O. Box 10 (16 South 9th Street)
Payette, ID 83661
Joan Gill, 4-H Program Coordinator  
Rebecca Luna, Nutrition Advisor  
Marilyn O'Leary, Office Admin  
Joey Peutz, Food Safety and Nutrition  
University of Idaho Extension, Power County 208-226-7621 208-226-7623
500 Pocatello Ave
American Falls, ID 83211-1327
Scott Nash, Area Educator, 4-H/Youth Development  
Terrell Sorensen, Extension Educator - Crops  
Jennifer Thaxton, FCS/4-H Program Assistant  
Karen Trappett, Ag/Weed/Office  
University of Idaho Extension, Teton County 208-354-2961 208-354-3516
235 S 5th E
Driggs, ID 83422-5181
Chris Miller, 4-H Program Coordinator  
Tammy Sachse, Office Manager  
Jennifer Werlin, Extension Educator - Community Food  
University of Idaho Extension, Twin Falls County 208-734-9590 208-734-9591
630 Addison Ave W, Suite 1600
Twin Falls, ID 83301
Suzann Dolecheck, Extension Educator - 4-H Youth Dev  
Gary Fornshell, Extension Educator - Aquaculture  
Anna Graff, Administrative Assistant  
Paige Henderson, Administrative Coordinator  
Cammie Jayo, Eat Smart Idaho Program Coordinator  
Jeana Leavell, ESI Nutrition Advisor  
Siew Guan Lee, Extension Educator - FCS  
Tony McCammon, Extension Educator Horticulture  
Teresa Tverdy, 4-H Program Specialist  
University of Idaho Extension, Valley County 208-382-7190 208-382-7189
P.O. Box 510, 501 Kelly's Parkway
Cascade, ID 83611
Casie Carnes, Administrative Assistant  
Melissa Hamilton, Extension Educator  
Alysson Statz, 4-H Program Coordinator  
University of Idaho Extension, Washington County 208-414-0415 208-414-0469
485 East 3rd
Weiser, ID 83672
Stepanie Butterfield, Administrative Assistant  
Ronnell Chavarria, 4-H Program Asst.  
Michelle Tate, 4-H Program Coordinator  
Montessa Young, Extension Educator - Ag/Nat Res  
University of Idaho and USDA Research and Extension Centers
  Email Phone Fax
Aberdeen Research and Extension Center 208-397-4181 208-397-4311
1693 South 2700 West
Aberdeen, ID 83210
Pamela Hutchinson, Extension Specialist - Weed Mgmt/Potatoes  
Xi Liang, Extension Specialist - Cropping Systems Agronomist  
Stephen Love, Extension Specialist - Potato Plant Breeding  
Arash Rashed, Extension Specialist - Entomologist  
Chris Rogers, Extension Specialist - Barley Cropping Systems  
Phillip Wharton, Extension Specialist - Soil Borne Disease  
Aquaculture Research Institute 208-837-9096
3059 F National Fish Hatchery Rd.
Hagerman, ID 83332
Caldwell Research and Extension Center 208-459-6365 208-454-7612
1904 E. Chicago, Suite A-B
Caldwell, ID 83607-8249
Joe Dalton, Extension Specialist - Dairy  
Nancy Melville, Area Educator - 4-H YD  
Steffanie Sandoval, Eat Smart Idaho Prog Coord  
Nicole Telford, ESI Community Nutrition Advisor  
Maureen Toomey, Area Educator - 4-H YD  
Idaho Falls Research and Extension Center     208-529-8376 208-522-2954
1776 Science Center Drive
Idaho Falls, ID 83402-1575
Debbie Clements, Admin Assistant  
Kasia Kinzer Duellman, Extension Specialist - Seed Potato Disease Mgmt  
Juliet Marshall, Ext Specialist - Cereals Production/Disease Mgmt  
Richard Norell, Extension Specialist - Dairy  
Kimberly Research and Extension Center 208-423-4691 208-423-6699
3806 North 3600 East
Kimberly, ID 83341
Don Morishita, Ext Specialist - Cereal & Sugarbeet/Weeds  
Howard Neibling, Extension Specialist - Irrigation Management  
Nora Olsen, Extension Specialist - Potato Prod & Storage Mgmt  
Glenn Shewmaker, Extension Specialist - Forage  
Erik Wenninger, Extension Specialist - Insect Mgmt-Livestock Prod  
Nancy M. Cummings Research, Extension and Education Center 208-756-2749 208-756-2794
16 Hot Springs Ranch Rd
Carmen, ID 83462
Barbara Dodds, Administrative Coordinator  
Melinda Ellison, Extension Specialist - Rangeland  
John Hall, Superintendent/Ext Specialist-Cow-Calf/Forage  
Jim Sprinkle, Extension Specialist - Beef Nutrition  
Palouse Research, Extension and Education Center     208-885-8929 208-885-4221
AgSci Bldg Rm 47, 875 Perimeter Drive MS 2090
Moscow, ID 83844-2090
Parma Research and Extension Center 208-722-6701 208-722-6708
29603 U of I Lane
Parma, ID 83660
James Barbour, Extension Specialist - IPM Specialist  
Saad Hafez, Extension Specialist - Crop Nematology  
Olga Walsh, Extension Specialist - Cropping Systems Agronomist  
James Woodhall, Extension Specialist-Plant Pathologist  
Tetonia Research and Extension Center 208-456-2879 208-456-2359
888 West Hwy 33
Newdale, ID 83436
Twin Falls Research and Extension Center     208-736-3600 208-736-0843
PO Box 1827
Twin Falls, ID 83301-1827
Mireille Chahine, Extension Specialist - Dairy  
Lide Chen, Waste Mgmt Engineer  
Audrey Ettesvold, Administrative Assistant  
Kathy Garafano, Administrative Coordinator  
Donna Gillespie, 4-H and Youth at Risk  
Benton Glaze, Extension Specialist - Beef  
Hernan Tejeda, Extension Specialist - Dairy/Livestock Economics  
Ashlee Westerhold, Area Extension Educator - Economics  
U.S. Sheep Experiment Station 208-374-5306 208-374-5582
HC 62 Box 2010
Dubois, ID 83423-9602
Annette Eddins, Office Admin  
University of Idaho Boise - Idaho Water Center 208-364-6163 208-364-4035
322 E. Front St., Suite 180
Boise, ID 83702
Luke Erickson, Extension Specialist - Financial literacy  
Nav Ghimire, Associate Director of Extension  
Dana Gillespie, 4-H Program Coordinator  
April Hulet, Extension Specialist - Rangeland Ecology  
Jeff Kronenberg, Extension Specialist - Food Sci & Tech  
Rebecca Mills, Assoc. Extension Educator - Horticulture/FSMA  
Harriet Shaklee, Extension Specialist - Family Development  
Nancy Shelstad, Area Educator - 4-H/YD  
Aubrey Stribling, Administrative Coordinator  
Kimberly Tate, Assoc. Extension Educator - Pesticides  
District Offices
  Email Phone Fax
Central District Office 208-736-3600 208-736-0843
PO Box 1827
Twin Falls, ID 83301-1827
Kathy Garafano, Administrative Coordinator  
Lyle Hansen, District Director  
Eastern District Office 208-529-8376 208-522-2954
1776 Science Center Drive, Suite 205
Idaho Falls, ID 83402-1575
Joyce Killpack, Administrative Assistant  
Sarah Ramirez, Management Assistant  
Marnie Spencer, District Director  
Northern District Office 208-292-2522 208-292-2535
1031 North Academic Way
Coeur d'Alene, ID 83814-5497
Colette DePhelps, Area Extension Educator-Community Food Systems  
Jim Ekins, Area Extension Educator  
Mike Howell, District Director  
Carrie Reese, Management Assistant  
Jim Wilson, Area Extension Educator - 4H-YD  
Southern District Office 208-454-7674 208-459-3590
1904 E. Chicago, Suite AB
Caldwell, ID 83605-0602
Diane Isaak, Management Asst.  
Patrick Momont, District Director  
College of Agricultural & Life Sciences Administration
  Email Phone Fax
Academic Programs 208-885-7984 208-885-6654
AgSci Bldg Rm 65, 875 Perimeter Dr. MS 2336
Moscow, ID 83844-2336
Agricultural Statistical Programs 208-885-7173 208-885-6654
AgSci Bldg Rm 45, 875 Perimeter Dr. MS 2331
Moscow, ID 83844-2331
CALS Administration-Dean's Office 208-885-6681 208-885-6654
AgSci Bldg Rm 52, 875 Perimeter Dr. MS 2331
Moscow, ID 83844-2331
Michael P. Parrella, Dean  
Debbie Rigby, Management Assistant  
Cathy Roheim, Senior Associate Dean  
Rhonda Tyacke, Assistant to the Dean  
CALS Administrative Services 208-885-6681 208-885-4221
AgSci Bldg Rm 40, 875 Perimeter Dr. MS 2335
Moscow, ID 83844-2335
CALS Communications 208-885-7982 208-885-9046
AgSci Bldg Rm 10, 875 Perimeter Drive MS 2332
Moscow, ID 83844-2332
CALS Computing Services 208-885-6681 208-885-6654
AgSci Bldg Rm 205, 875 Perimeter Drive MS 2331
Moscow, ID 83844-2331
CALS Development 208-885-8606 208-885-9046
AgSci Bldg Rm 10, 875 Perimeter Drive MS 2331
Moscow, ID 83844-2331
Grants and Project Development 208-885-1536 208-885-6654
AgSci Bldg Rm 308A, 875 Perimeter Drive MS 2007
Moscow, ID 83844-2007
Idaho Agricultural Experiment Station     208-885-7173 208-885-6654
AgSci Bldg Rm 47, 875 Perimeter Drive MS 2337
Moscow, ID 83844-2337
Mark McGuire, Director IAES  
Idaho Wheat Commission Building     208-334-2353 208-334-2505
821 W. State Street
Boise, ID 83702-5832
Brent Olmstead, Asst Dean, Dir Govt & External Relations  
International Programs 208-885-6681 208-885-6654
AgSci Bldg Rm 42, 875 Perimeter Drive MS 2331
Moscow, ID 83844-2331
  Email Phone Fax
4-H Youth Development 208-885-6321 208-885-4637
Mary E. Forney Hall, 875 Perimeter Drive MS 3015
Moscow, ID 83844-3015
Robin Baumgartner, 4-H Science Program Coordinator  
Shana Codr, 4-H Program Specialist  
Angela Eide, Administrative Coordinator  
Timothy Ewers, 4-H Youth Specialist  
Jim Lindstrom, Director  
Judith McShane, 4-H Program Coordinator  
Erika Thiel, 4-H Program Specialist  
Agricultural and Extension Education 208-885-6358 208-885-4039
AEEB, 1134 W. 6th St., 875 Perimeter Drive MS 2040
Moscow, ID 83844-2040
Erik Anderson, Faculty  
Agricultural Economics and Rural Sociology 208-885-7635 208-885-5759
AgSci Bldg Rm 39, 875 Perimeter Drive MS 2334
Moscow, ID 83844-2334
Lorie Higgins, Extension Specialist - Rural Community Development  
Paul Lewin, Extension Faculty  
Garth Taylor, Regional Economics Analyst  
Hernan Tejeda, Extension Specialist - Dairy/Livestock Economics  
Animal and Veterinary Science 208-885-6345 208-885-6420
AgSci Bldg Rm 213, 875 Perimeter Drive MS 2330
Moscow, ID 83844-2330
Phillip Bass, Extension Specialist - Meat Science  
Mireille Chahine, Extension Specialist - Dairy  
Joe Dalton, Extension Specialist - Dairy  
Melinda Ellison, Extension Specialist - Rangeland  
Benton Glaze, Extension Specialist - Beef  
John Hall, Superintendent/Ext Specialist-Cow-Calf/Forage  
Richard Norell, Extension Specialist - Dairy  
Jim Sprinkle, Extension Specialist - Beef Nutrition  
Entomology, Plant Pathology and Nematology     208-885-6277 208-885-7760
AgSci Bldg Rm 242, 875 Perimeter Drive MS 2329
Moscow, ID 83844-2329
James Barbour, Extension Specialist - IPM Specialist  
Gavin Butterfield, Administrative Coordinator  
Saad Hafez, Extension Specialist - Crop Nematology  
Kasia Kinzer Duellman, Extension Specialist - Seed Potato Disease Mgmt  
Juliet Marshall, Ext Specialist - Cereals Production/Disease Mgmt  
Arash Rashed, Extension Specialist - Entomologist  
Mark Schwarzlaender, Weeds (biocontrol)  
Erik Wenninger, Extension Specialist - Insect Mgmt-Livestock Prod  
Phillip Wharton, Extension Specialist - Soil Borne Disease  
James Woodhall, Extension Specialist-Plant Pathologist  
Extension Forestry 208-885-6356 208-885-6226
875 Perimeter Drive MS 1140
Moscow, ID 83844-1140
Yvonne Barkley, Forestry  
Randy Brooks, Extension Forestry Specialist  
Margaret Ritchie School of Family and Consumer Sciences 208-885-6546 208-885-5751
Niccols Bldg Room 103, 875 Perimeter Drive MS 3183
Moscow, ID 83844-3183
Kristin Hansen, ENP Program Coordinator  
Jang Ho Kim, Extension Specialist - Consumer Food Safety  
Sonya Meyer, Director  
Annie Roe, Director-Eat Smart Idaho  
Plant Sciences 208-885-2122 208-885-7760
AgSci Bldg Rm 242, 875 Perimeter Drive MS 2333
Moscow, ID 83844-2333
Heather Fisher, Administrative Coordinator  
Pamela Hutchinson, Extension Specialist - Weed Mgmt/Potatoes  
Xi Liang, Extension Specialist - Cropping Systems Agronomist  
Stephen Love, Extension Specialist - Potato Plant Breeding  
Don Morishita, Ext Specialist - Cereal & Sugarbeet/Weeds  
Nora Olsen, Extension Specialist - Potato Prod & Storage Mgmt  
Timothy Prather, Weeds  
Chris Rogers, Extension Specialist - Barley Cropping Systems  
Glenn Shewmaker, Extension Specialist - Forage  
Olga Walsh, Extension Specialist - Cropping Systems Agronomist  
School of Food Science 208-885-7081 208-885-8937
AgSci Bldg Rm 111, 875 Perimeter Drive MS 2312
Moscow, ID 83844-2312
Jeff Kronenberg, Extension Specialist - Food Sci & Tech  
Soil and Water Systems     208-885-6277 208-885-7760
AgSci Bldg Rm 242, 875 Perimeter Drive MS 2340
Moscow, ID 83844-2340
Lide Chen, Waste Mgmt Engineer  
Robert Mahler, Soil Fertility & Water Quality  
Howard Neibling, Extension Specialist - Irrigation Management  
Russell Qualls, Extension Specialist-Climatology/Hydrology  
Alphabetical List of Extension Personnel
Last Name First Name Job Title Email Phone
Agenbroad Ariel Area Extension Educator-Food Systems & Small Farms 208-287-5900
Allen Monica Horticulture Aide 208-529-1390
Amende Jackie Extension Educator - FCS 208-459-6003
Amy Rhonda Admin Sec 208-245-2422
Anderson Erik Faculty 208-885-6362
Baker Sarah Extension Educator - Beef & Range Mgmt 208-879-2344
Balderrama Teresa Program Specialist 208-446-1680
Barbour James Extension Specialist - IPM Specialist 208-722-6701
Barfuss Lisa 4-H Program Coord 208-547-3205
Barkley Yvonne Forestry 208-885-7718
Barlow Mashelle Ext Assistant 208-886-2406
Barnes Debi Office Admin 208-878-9461
Bass Phillip Extension Specialist - Meat Science 208-885-0990
Baumgartner Robin 4-H Science Program Coordinator 208-364-4603
Beckstead Tina 4-H Assistant 208-852-1097
Belew Brenda Administrative Assistant 208-624-3102
Bell Susan Horticulture/Master Gardner 208-287-5900
Bennett Michal Administrative Assistant 208-446-1680
Benson Amber 4-H Service Assistant 208-236-7306
Benson Terri Secretary 208-236-7318
Blanch Leslee p/t FCS Facilitator 208-529-1390
Boice Kandee 4-H Program Assistant 208-356-3191
Bone Yolanda Program Coordinator 208-686-1716
Bregante Erryn Scanning Coord-Eat Smart Idaho 208-236-7319
Briely Jessica Eat Smart Idaho Nutrition Advisor 208-883-2267
Brooks Randy Extension Forestry Specialist 208-885-6356
Buck Julie Extension Educator - FCS 208-785-8060
Busch Mary Horticulture 208-799-3096
Busdon Sarah Admin Asst 208-788-5585
Butterfield Gavin Administrative Coordinator 208-885-3776
Butterfield Stepanie Administrative Assistant 208-414-0415
Byington Char EFNEP/Nutrition 208-236-7310
Bywater Jeni 4-H Program Coord 208-436-7184
Carleton Kara Coordinator, Master Gardener Program 208-446-1680
Carnes Casie Administrative Assistant 208-382-7190
Carter Cheryl FCS Secretary 208-529-1390
Cates Nola 4-H Program Assistant 208-236-1044
Cernyar Krista Office Admin 208-785-8060
Chahine Mireille Extension Specialist - Dairy 208-736-3609
Chavarria Ronnell 4-H Program Asst. 208-414-0415
Chen Lide Waste Mgmt Engineer 208-736-3615
Church James Beef 208-983-2667
Clancy Debby Lea Sr Customer Service 208-459-6003
Clements Debbie Admin Assistant 208-529-8376
Codr Shana 4-H Program Specialist 208-885-6321
Coleman Jamine 4-H Secretary 208-529-1390
Cook Nadine 4-H Program Assistant 208-587-2136
Cook Patricia Ofc Mgr/Sec 208-356-3191
Craig Lynn 4-H Coordinator 208-799-3096
Dalton Joe Extension Specialist - Dairy 208-459-6365
Dalton Nikki Extension Educator - 4-H YD 208-236-7310
Daughdrill Patricia Nutrition Advisor 208-896-4104
David Kirk Forestry Associate 208-446-1680
David Madeline Forestry Associate 208-446-1680
Davids Rosie 4-H Program Coordinator 208-878-9461
Davidson Kathleen p/t 4-H Program Assistant 208-847-0345
de Haro Marti Mario Extension Educator 208-934-4417
DePhelps Colette Area Extension Educator-Community Food Systems 208-885-4003
Dodds Barbara Administrative Coordinator 208-756-2749
Dolecheck Suzann Extension Educator - 4-H Youth Dev 208-735-4412
Drown Stephen Landscape Arch Ext Spec. 208-885-7902
Dye Lorie Family Relations and 4-H 208-745-6685
Eborn Ben Area Extension Economist 208-847-0345
Eddins Annette Office Admin 208-374-5364
Eide Angela Administrative Coordinator 208-885-6321
Ekins Jim Area Extension Educator 208-292-1287
Ellis Lance Extension Educator - Ag 208-624-3102
Ellison Melinda Extension Specialist - Rangeland 208-756-2749
Erickson Luke Extension Specialist - Financial literacy 208-364-4016
Ettesvold Audrey Administrative Assistant 208-736-3600
Ewers Timothy 4-H Youth Specialist 208-885-4080
Findlay J Reed Extension Educator - Horticulture & Forages 208-236-7354
Findlay J Reed Extension Educator 208-785-8060
Finkelnburg Doug Extension Educator - Area Cropping Systems 208-799-3096
Fisher Heather Administrative Coordinator 208-885-2122
Floch Judy 4-H Program Coordinator 208-799-3096
Fornshell Gary Extension Educator - Aquaculture 208-735-4419
Forsberg Renee Program Assistant 208-587-2136
Funkhouser Connie Office Admin and 4-H Prog Asst 208-764-2230
Gamett Brad Extension Educator - Ag & Community Dev 208-527-8587
Garafano Kathy Administrative Coordinator 208-736-3605
Gardiner Kali ENP Coordinator 208-446-1680
Ghimire Nav Associate Director of Extension 208-364-4056
Gill Joan 4-H Program Coordinator 208-642-6022
Gillespie Dana 4-H Program Coordinator 208-364-6163
Gillespie Donna 4-H and Youth at Risk 208-312-4109
Gilliland Sylvia "GG" Office Support 208-587-2136
Givens Ruth 208-287-5900
Glaze Benton Extension Specialist - Beef 208-736-3638
Golden Lauren Alfalfa Mgmt 208-788-5585
Graff Anna Administrative Assistant 208-734-9590
Greenway Surine Extension Educator - FCS 208-896-4104
Guggenheim Rich Extension Educator-Horticulture 208-459-6003
Gunn Danielle Beef/Range 208-236-1046
Hafez Saad Extension Specialist - Crop Nematology 208-722-6701
Hale Ruth Office Manager 208-745-6685
Hall Bev 4-H Assistant 208-742-1699
Hall John Superintendent/Ext Specialist-Cow-Calf/Forage 208-756-2749
Hamilton Melissa Extension Educator 208-382-7190
Hansen Kristin ENP Program Coordinator 208-885-6872
Hansen Lance Extension Educator - FCS Finance 208-356-3191
Hansen Lyle District Director 208-736-3600
Harris Jennifer Administrative Assistant 208-852-1097
Harrison Steve Extension Educator - Farm Mgmt 208-847-0345
Hart Kenneth Farm Mgmt, Crop Mgmt 208-937-2311
Hartzell Patricia Dept Head 208-885-0572
Harwood Lindy Admin Secretary 208-446-1680
Heckman Susie 4-H Coordinator 208-983-2667
Henderson Paige Administrative Coordinator 208-735-4405
Hickman Amanda 4-H Assistant Coordinator 208-745-6685
Higgins Debbie 4-H Coordinator 208-267-3235
Higgins Lorie Extension Specialist - Rural Community Development 208-885-9717
Hines Steve Extension Educator 208-324-7578
Hobbs Dianne 4-H Secretary, p/t 208-287-5900
Hoffman Diana Sr Customer Service Rep 208-459-6003
Hoffman Katie Extension Educator - FCS 208-742-1698
Hogge Jon Ag Extension Educator 208-356-3191
Holmquist Tina 4-H Prog Coord 208-459-6003
Howell Mike District Director 208-292-2522
Hulet April Extension Specialist - Rangeland Ecology 435-590-1192
Humpherys Dave Weed Control 208-587-2136
Hutchings Rebecca Extension Educator - 4-H YD/FCS 208-436-7184
Hutchinson Pamela Extension Specialist - Weed Mgmt/Potatoes 208-397-4181
Isaak Diane Management Asst. 208-454-7674
Jarolimek Dena Administrative Assistant 208-878-9461
Jayo Cammie Eat Smart Idaho Program Coordinator 208-735-4410
Jensen Jennifer Extension Educator - Horticulture 208-263-8511
Jensen K. Scott Range Mgmnt 208-896-4104
Jensen Kirstin Extension Educator 208-983-2667
Johnson Carrie Extension Educator - 4-H YD 208-459-6003
Johnson Shelly Nutrition/ENP 208-446-1680
Johnson Teri Sr Office Administrator 208-236-7310
Jones Wayne Potato/Urban Hort 208-529-1390
Killpack Joyce Administrative Assistant 208-529-8376
Kim Jang Ho Extension Specialist - Consumer Food Safety 208-885-6972
Kimball Kathi 4-H Program Coord 208-788-5585
Kinder Cindy Extension Educator - 4-H and Livestock 208-934-4417
Kinzer Duellman Kasia Extension Specialist - Seed Potato Disease Mgmt 208-529-8376
Kramer Maria EFNEP Advisor 208-287-5920
Kronenberg Jeff Extension Specialist - Food Sci & Tech 208-364-4937
Lackey Pamela EFNEP Advisor 208-287-5920
Larsen JoLynn Admin Specialist - 4-H Secretary 208-236-7312
Leavell Jeana ESI Nutrition Advisor 208-734-9590
Lee Siew Guan Extension Educator - FCS 208-735-4416
Lewin Paul Extension Faculty 208-885-6048
Liang Xi Extension Specialist - Cropping Systems Agronomist 208-397-4181
Lindstrom Jim Director 208-885-7276
Lockard Cheryl 4-H Prog Asst 208-686-1716
Loftus Kelli Assoc Ext Ed, 4-H/Youth Dev 208-883-2289
Love Stephen Extension Specialist - Potato Plant Breeding 208-397-4181
Lowber Debbie Office Admin 208-459-6003
Luna Rebecca Nutrition Advisor 208-642-6022
Lusco Lana Afterschool Coordinator 208-883-2267
Lyons Alana Admin Sec 208-983-2667
Mahler Robert Soil Fertility & Water Quality 208-885-7025
Mallory Trey 4-H Program Coordinator 208-365-6363
Manker Gretchen Extension Educator - FCS 208-324-7578
Marshall Juliet Ext Specialist - Cereals Production/Disease Mgmt 208-529-8376
Martinez Sendy FCS Program Coordinator 208-287-5900
Martinez Susie Office Manager 208-742-1697
Mayes Iris Extension Educator 208-883-2267
McCammon Tony Extension Educator Horticulture 208-735-4417
McCawley Paul Assoc Director 208-885-7879
McGuire Mark Director IAES 208-885-6681
McShane Judith 4-H Program Coordinator 208-454-7655
Melville Nancy Area Educator - 4-H YD 208-454-6556
Meyer Sonya Director 208-885-6545
Miller Bruce 208-885-7247
Miller Chris 4-H Program Coordinator 208-354-2961
Miller Dana 4-H Program Coord/Office 208-624-3102
Miller Tina 4-H Program Coord 208-324-7578
Mills Rebecca Assoc. Extension Educator - Horticulture/FSMA 208-364-4579
Mire Kristi 4-H Program Specialist 208-287-5900
Moeller Sherry 4-H Program Assistant 208-766-2243
Momont Patrick District Director 208-454-7674
Morishita Don Ext Specialist - Cereal & Sugarbeet/Weeds 208-736-3616
Morrisroe-Aman Bridget Extension Educator - FCS 208-287-5900
Murri Jennie Administrative Assistant 208-624-3102
Nash Scott Area Educator, 4-H/Youth Development 208-317-4375
Neibling Howard Extension Specialist - Irrigation Management 208-423-6679
Nelson Cindy Office Secretary 208-937-2311
Neufeld Jerry Crops, Irrigation Mgmt 208-459-6003
Norell Richard Extension Specialist - Dairy 208-529-8376
Nunn Les Extension Educator - Livestock/Comm Dev 208-847-0345
O'Leary Marilyn Office Admin 208-642-6022
Olmstead Brent Asst Dean, Dir Govt & External Relations 208-334-2292
Olsen Nora Extension Specialist - Potato Prod & Storage Mgmt 208-423-6634
Orgill Shawna Admin Assist 208-324-7578
Packham Joel Ext Ed - Crops, Farm Bus. Mgmt. 208-878-9461
Page Meladi Office Admin 208-476-4434
Painter Kathleen Extension Educator - Agriculture 208-267-3235
Parkinson Stuart Crops/Hort 208-852-1097
Parrella Michael P. Dean 208-885-6681
Petty Barbara Director Extension, Assoc Dean CALS 208-885-5883
Peutz Joey Food Safety and Nutrition 208-642-6022
Pitman Robert Horticultural Service Assistant 208-236-7311
Power Daryl Video Engineer 208-885-2806
Prather Timothy Weeds 208-885-9246
Price Chris Management Asst 208-885-2009
Pruitt Sheila Secretary 208-267-3235
Qualls Russell Extension Specialist-Climatology/Hydrology 208-885-6184
Ramirez Sarah Management Assistant 208-529-8376
Ramsey Mitzi Administrative Assistant 208-436-7184
Rashed Arash Extension Specialist - Entomologist 208-397-4181
Rausch Rachel Office & Program Coordinator 208-883-7161
Reese Carrie Management Assistant 208-292-2522
Richel Karen Extension Educator/FCS 208-883-2241
Rickman Jacob Extension Educator - 4-H YD/Animal Science 208-766-2243
Rigby Debbie Management Assistant 208-885-6681
Roberson Dian Horticulture Assistant 208-459-6003
Robertson Amy Extension Educator-FCS/4-H YD 208-267-3235
Rodgers Erin 4-H Program Manager 208-476-8964
Roe Annie Director-Eat Smart Idaho 208-885-6872
Rogers Chris Extension Specialist - Barley Cropping Systems 208-416-9870
Roheim Cathy Senior Associate Dean 208-885-7869
Roland Tyanne Extension Educator 208-253-4279
Ruiz Rikki Extension Educator - Livestock/4-H YD 208-365-6363
Sachse Tammy Office Manager 208-354-2961
Sagers Joseph Extension Educator - Agronomy 208-374-5405
Sandoval Steffanie Eat Smart Idaho Prog Coord 208-454-7672
Sant Laura Nutrition/4-H 208-852-1097
Sawyer Suzanne 4-H Program Coordinator 208-263-8511
Schaefer Jarrie Extension Assistant 208-527-8587
Schnepf Chris Panhandle Area Forester 208-446-1680
Schultze Sue Admin Asst 208-287-5900
Schwarzlaender Mark Weeds (biocontrol) 208-885-9319
Scott Danielle Assoc. Extension Educator - 4H YD/Agriculture 208-621-3514
Seamons Ashley Administrative Assistant 208-852-1097
Shaklee Harriet Extension Specialist - Family Development 208-364-4016
Shelstad Nancy Area Educator - 4-H/YD 208-364-4597
Shewmaker Glenn Extension Specialist - Forage 208-423-6678
Showalter Kate Office & 4-H YD 208-896-4104
Silkwood Gail Extension Educator 208-245-2422
Simons Sharlene Office Admin and 4-H 208-547-3205
Small Laurie Office Admin and 4-H 208-374-5405
Small Meranda Extension Educator - Livestock/4-H YD 208-785-8060
Snyder Lindsey 4-H Program Assistant 208-527-8587
Sorensen Terrell Extension Educator - Crops 208-226-7621
Sparks Roslyn Ext/4-H Assistant 208-365-6363
Speelmon Patti Office Assistant 208-263-8511
Spencer Marnie District Director 208-529-8376
Spinazola Jean Master Gardener Assistant 208-287-5900
Sprinkle Jim Extension Specialist - Beef Nutrition 208-756-2749
Stachowski Eileen Program Coordinator 208-287-5900
Stapleton Julia Office Manager/4-H Program Manager 208-937-2311
Statz Alysson 4-H Program Coordinator 208-382-7190
Stevens Maryanne 4-H Program Assistant 208-847-0345
Stokes Brad Extension Educator - Cropping Systems 208-587-2136
Stribling Aubrey Administrative Coordinator 208-364-6163
Strupp Heather p/t 4-H Administrative Assistant 208-785-8060
Sutton Megan Master Gardener Assistant 208-287-5900
Taggart Allen Extension Educator - 4-H YD 208-287-5900
Tate Kimberly Assoc. Extension Educator - Pesticides 208-364-6163
Tate Michelle 4-H Program Coordinator 208-414-0415
Taylor Garth Regional Economics Analyst 208-885-7533
Tejeda Hernan Extension Specialist - Dairy/Livestock Economics 208-736-3622
Telford Nicole ESI Community Nutrition Advisor 208-459-6360
Teuscher Cindy Office Admin 208-847-0345
Thaxton Jennifer FCS/4-H Program Assistant 208-226-7621
Thiel Erika 4-H Program Specialist 208-263-8511
Thomas Jason Extension Educator - Irrigated Cropping Systems 208-436-7184
Thompson Janelle 4-H Program Coordinator 208-896-4104
Tifft Kathleen Aging Issues/Comm Development 208-799-3096
Tippens Karen Administrative Assistant 208-886-2406
Toomey Maureen Area Educator - 4-H YD 208-459-6365
Trappett Karen Ag/Weed/Office 208-226-7621
Tucker Angela Bookkeeper 208-267-3235
Tverdy Teresa 4-H Program Specialist 208-735-4420
Tyacke Rhonda Assistant to the Dean 208-885-6681
Vaughan Janice Office Admin 208-766-2243
Vega Liliana Extension Educator - 4-H YD 208-287-5900
Walker Sue 4-H Program Coordinator 208-745-6685
Walsh Olga Extension Specialist - Cropping Systems Agronomist 208-722-6701
Warren Bill Extension Educator 208-476-4434
Wayment Seresa Eat Smart Idaho Nutrition Advisor 208-436-7184
Wenninger Erik Extension Specialist - Insect Mgmt-Livestock Prod 208-423-6677
Werlin Jennifer Extension Educator - Community Food 208-354-2961
Westerhold Ashlee Area Extension Educator - Economics 208-736-3600
Wharton Phillip Extension Specialist - Soil Borne Disease 208-397-4181
White Debbie 4-H Program Coordinator 208-785-8060
Wilfong Alaena Extension Educator - 4-H YD 208-529-1390
Williams Shannon Beef, Ranch Mgmt, Youth 208-742-1696
Williamson Christiane Extension Educator - FCS Financial Mgmt 208-287-5900
Willmore Carmen Extension Educator - Livestock & Forages 208-886-2406
Wilson Jim Area Extension Educator - 4H-YD 208-292-1401
Wilson Sharla Extension Educator - 4-H Youth Development 208-446-1680
Wittman Grace Extension Educator - FCS/4-H YD 208-878-9461
Woodhall James Extension Specialist-Plant Pathologist 208-722-6701
Woodhouse Becky Eat Smart Idaho Program Coordinator 208-236-7315
Young Montessa Extension Educator - Ag/Nat Res 208-414-0415
Zielinski Nikki Admin. Assistant 208-253-4279

University of Idaho Extension


Physical Address:
E. J. Iddings Agricultural Science Laboratory, Room 10
606 S Rayburn St

Mailing Address:
875 Perimeter Drive MS 2332
Moscow, ID 83844-2332

Phone: 208-885-7982

Fax: 208-885-9046



Barbara Petty